Makaleler » Blog » Alışverişte değişen trend: Sosyal medyadan alışveriş

Alışverişte değişen trend: Sosyal medyadan alışveriş

Sosyal medya öne çıkıyor.

Gelişen teknoloji, mobil kullanım artışı ve internet insan yaşamına bir çok kolaylık sunmaya devam ederken bir çok uygulama yeni çözümler ile değişmeye devam ediyor. İnternet üzerinden alışveriş ise bu değişimin en çok öne çıkan unsuru oldu.  Sanal alışverişte alışverişlerde özellikle sosyal medya üzerinden oluşturulmuş yorumlar önemli bir etki bırakıyor.
 

Big Cat Research tarafından sosyal medya üzerinde yapılan araştırmaya göre insanlar internet üzerinden alışveriş yaptıkları gibi, alışveriş kararlarını de online platformlarda şekillendiriyor.

Sosyal medya en çok başkalarının alışveriş kararlarını izlemek için kullanılıyor

Aynı platformlarda üye olan veya araştırma yapan kişiler bu platformlarda bulunan insanların fikirlerini, zevklerini ve tercihlerini yaptıkları yorumlar ile birlikte izliyorlar. İnsanlar sanal alışveriş konusunda sosyal medyayı en çok “başkalarının ne alıp kullandıklarını görmek için” izliyorlar.

Mağaza ve butik satıcılar online ortamda ulaşmak kolay oluyor.

Sosyal medyada alışveriş yapmak mevcut alışveriş yöntemlerini kullanmaktan daha kolay ve daha yaşamsal karşımıza çıkıyor. Yaşamın yoğunluğu içinde zaman bulunan anda ve yerde alışveriş için sosyal medya üzerinden yapmak daka kolay. Binlerce mağaza ya da satıcıların sosyal medyada yer alması ve genel olarak pratik bir deneyim sunması avantaj olarak görülüyor.

Sosyal ağlardaki ticaretin yasal zemini var mı?

İnsanların ürünlere yaşamın her alanında yani teknolojiyi kullandıkları anda ulaşabilmeleri, indirimler aracılığıyla mevcut ürün ve hizmetlere çok daha daha hızlı ulaşılabilmesi sanal alışverişi teikleyen en önemli unsur olarak görülüyor. Özellikle metropollerde yaşayan ve günlük iş ve ulaşım arasında uzun süre geçirenler için online alışverişi giderek ön plana çıkarmaktadır.

Instagram gibi sostal medya ortamının çok ilgi görmesi, buralarda sanal satıcıların artarak ortaya çıkmasına neden olmuş, sosyal ağlar adeta bir alışveriş kanalı haline dönüşmüştür. Yeni sorun ise güven ve vergi konusudur. Çünkü burada ticaret yapan veren çoğu satıcı devlete vergi ödememekte ve doğrudan mesajlar üzerinden sipariş alıp, ürün siparişlerini teslim etmektedirler. Nitekim herhangi bir olumsuz durumunda mağduriyet yaşanabilmekte, tüketicilerin zarar görmesine neden olmaktadır.. Özellikle sosyal medyadaki alım-satımların yasal zemine oturtulması gelecekte önemli öncelikler arasına girdi bile.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
powered by ShopPHP | v4