Dikkat Uzun boyda kansere riski daha yüksek

  • Tarih |

Uzun boyda kansere riski daha yüksek

California Üniversitesindeki yapılan son araştırmaya göre , uzun boylu insanların kansere yakalanma riskinin boy oranına göre yükseldiği sonucuna varıldı.

Uzun boylu vücutlarda daha fazla hücre bulunduğundan kanser olma riskinin daha yüksek olduğunu araştırma sonucunda tespit edildi. Kanser hastaları için bu bulgu tahmin edilmeyen bir sonuca olarak ortaya çıkıyor.

CNN International tarafından verilen habere göre, California Riverside Üniversitesinden Biyoloji Profesörü Leonard Nunney'in eki tarafından yapılan araştırma sonucunda ilginç bulgulara rastlandı. Ortalama her 10 santimetre uzunluğun, kişinin kansere yakalanma olasılığını yüzde 10 artırdığını ortaya çıktı. 

Uzun boyluların vücudunda daha çok hücre var

Kadınlar için ortalama boyun 162, erkekler için 175 santimetre olarak tanımlanan araştırmada çıkan ilgin bulgular kamu oyu ile paylaşıldı. Bulguların nedeni, uzunların vücutlarında mutasyona uğrayabilecek ve kansere yol açabilecek daha fazla sayıda hücreye sahip olması neden olduğu sonucuna ulaşıldı.

Nunney, araştırma konusu çerçevesinde kadın ve erkekler için 10 binden fazla kanser vakası incelendi. Yapılan araştırmada test edilen 23 kanser türünden 18'inde, kişinin vücudundaki hücre sayısıyla kansere yakalanma riski arasında ilişki olduğunu sonucuna varıldı.

Araştırmada elde edilen ilginç bulgular kadınlar arasında görüldü. Uzun kadınlar için kansere yakalanma olasılığının (yüzde 12) erkeklerden (yüzde 9) daha yüksek olduğu bilgisine ulaşıldı. Uzunluk ve kanser arasındaki bağın en çok kolon, böbrek ve lenf kanserlerinde görüldüğüne dikkat çekildi.

Araştırmada elde edilen bulgular, uzun boyun pıhtı, kalp rahatsızlığı ve diyabet dahil çeşitli sağlık sorunları riskini artırabileceği gibi dair daha önce yapılan çeşitli araştırmayla tutarlılık gösterdiği ifade edildi.

Birbiral yaşama dair kolaylıklar için sağlıklı günler diler.

Kaynak: AA